wtorek, 28 czerwca 2011

Jak radzić sobie z gorączką i kolką u niemowlęcia

Nie ważne czy jesteś młodą mamą czy też już doświadczoną zawsze czujemy strach i niepokój gdy coś się zaczyna dziać z naszym dzieckiem.Ale najważniejsze to się nie denerwować, gdy mamy jakieś wątpliwości najlepiej wybrać się do lekarza. 
POLECAMY:

Kolka niemowlęca to inaczej napady rozdrażnienia,grymaszenia i płaczu.Takie dolegliwości najczęściej rozpoczynają się między godziną 17.00 a 24.00 bez przyczyny,występują przeważnie 3 dni w tygodniu choć czasem i co dziennie.Przyczyn jest wiele może to być: alergia, dieta matki jeśli karmimy piersią, nadmiar gazu i połykanego powietrza lub zbyt dużo wrażeń. Jest wiele sposobów, zanim sięgniemy po napar z kopru włoskiego, simetikon czy dimetikon zwróćmy uwagę na to, co jemy bo dieta jest ważna, dbajmy o odbicie się dziecku po jedzeniu i wprowadźmy regularny tryb życia dziecka. Musimy postępować indywidualnie bo dzieci są różne, ale pocieszające jest, że kolka przechodzi samoistnie około 3-4 miesiąca życia i nie pozostawia żadnych następstw.
Temperatura ciała człowieka wynosi 36,5 a 37,5 oC,dopiero gdy jest wyższa możemy uważać że jest to gorączka.Musimy wiedzieć że temperatura mierzona pod pachą jest niższa o 0,5oC niż w pupie. Przyczyną gorączki u niemowląt może być: przegrzanie, wysiłek, stres czy ząbkowanie, lecz głównym powodem gorączki są infekcje wirusowe lub bakteryjne. Wyższa temperatura świadczy o tym, iż organizm się broni, jest to odruch obrony organizmu. Niemowlęciu należy mierzyć gorączkę w pupie,końcówkę termometru smarujemy wazeliną, po 3-5 minutach odczytujemy wynik i odejmujemy 0,5oC. Od paru lat na rynek trafiły termometry które wsuwa się do ucha dosłownie na sekundę jednak u niemowląt nie zawsze dają prawidłowy odczyt. Jeżeli temperatura przekracza 38,5oC może być niebezpieczna i należ ją obniżyć. Podajemy dziecku syrop obniżający gorączkę lub czopki i należy szybko udać się do lekarza. Gorączkę można obniżyć poprzez zimne okłady na czoło i kark podawać jak najwięcej płynów. Łagodnie na gorączkę działają herbatki z lipy, malin i czarnego bzu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz