środa, 29 czerwca 2011

Pierwsze badanie noworodka - co ocenia lekarz

Chcesz dowiedzieć się jakiemu badaniu poddawany jest noworodek? Przeczytaj ten artykuł. 





Twoje dziecko już w minutę po przyjściu na świat zostanie poddane pierwszemu badaniu. Później nastąpią kolejne badania. Dzięki nim będzie można ocenić rozwój maluszka i wykryć ewentualne nieprawidłowości.

Pierwszym badaniem ogólnym jest ocena według skali Apgar. Nazwa pochodzi od nazwiska lekarza pediatry Wirginii Apgar, która opracowała system badania noworodków, a test ten po raz pierwszy został zastosowany w 1952 roku. Za pomocą tej metody lekarz neonatolog sprawdza zdolność noworodka do życia poza łonem matki i ocenia stan zdrowia dziecka zaraz po urodzeniu według pięciu parametrów. Skala Apgar ma duże znaczenie w diagnozowaniu dzieci (szczególnie dotyczy to wcześniaków) oraz w wykrywaniu wad rozwojowych. Badanie przeprowadza się w pierwszej, trzeciej, piątej i dziesiątej minucie życia dziecka.

Co jeszcze ocenia lekarz

Pozostałe odruchy, czyli reakcje bezwarunkowe dziecka są sprawdzane po 12-24 godzinach po urodzeniu. Prawidłowe odruchy (jest ich kilkadziesiąt) świadczą o tym, że układ nerwowy noworodka jest dobrze rozwinięty. Najważniejsze z badanych odruchów to: odruch chodzenia, ssania, chwytu, pełzania, odruch Moro i odruch Babińskiego.

Lekarz osłuchuje także stetoskopem serce i płuca maluszka. Bada palpacyjnie organy wewnętrzne, takie jak nerki, wątroba i śledziona, oceniając ich wielkość. Ogląda stawy biodrowe, aby potwierdzić ich prawidłowy rozwój lub wykryć ich ewentualne nieprawidłowości (np. wrodzone zwichnięcie). Sprawdza cały szkielet dziecka, upewniając się, czy podczas porodu żadna kość nie uległa złamaniu (czasem dotyczy to obojczyka). Dotykiem bada tętnice i sprawdza, czy krew maluszka swobodnie krąży w jego ciele.

TEST APGAR

Noworodek może otrzymać maksymalnie 10 punktów. W pierwszej minucie życia niewiele dzieci uzyskuje taki wynik i za normę uznaje się też wynik od siedmiu do dziewięciu punktów. Natomiast w piątej minucie po urodzeniu, kiedy dokonuje się ponownej oceny, większość dzieci osiąga maksymalną notę. Gdy punktacja jest poniżej sześciu punktów, dziecko potrzebuje natychmiastowej pomocy medycznej.

Szczegóły oceny:

Odruch na wprowadzanie cewnika

W skład testu Apgar wchodzi badanie odruchu obronnego, który powinien wystąpić jako reakcja na wprowadzanie cewnika do noska dziecka. Jeśli w odpowiedzi na ten zabieg noworodek kicha lub kaszle, otrzymuje dwa punkty. Jeżeli na twarzy dziecka pojawia się tylko grymas - jeden punkt, a jeśli nie można zaobserwować żadnej reakcji, ocena za ten parametr wynosi zero.

Oddech

Za prawidłowy, regularny oddech noworodek otrzymuje dwa punkty w skali Apgar. Jeżeli dziecko oddycha słabo i nieregularnie, otrzymuje jeden punkt, natomiast jeżeli maluch ma trudności ze złapaniem pierwszego oddechu i robi się siny (oznacza to, że potrzebuje wspomagania oddechu), nie otrzymuje punktu. Dziecko może mieć przejściowe trudności z oddychaniem, jeśli podczas porodu nałykało się płynu owodniowego.

Skóra

Przy różowym zabarwieniu ciała noworodek otrzymuje dwa punkty. Jeśli nóżki dziecka są sine - jeden punkt. Jeżeli całe ciało niemowlaka jest sine, nie przyznaje się punktów za ten parametr. Warto wiedzieć, że sine zabarwienie skóry dziecka zdarza się bardzo często, szczególnie jeśli poród był trudny.

Napięcie mięśni

Za prawidłowe napięcie mięśni, czyli stan, w którym kończyny stawiają niewielki opór przy próbie ich wyprostowania i wykonują prawidłowe ruchy, noworodek otrzymuje dwa punkty. Jeśli napięcie mięśni jest słabe, a kończyny są zgięte, maluszek otrzymuje jeden punkt. Gdy napięcie jest bardzo niskie, a mięśnie dziecka są wiotkie, punktów się nie przyznaje.

Serce

Jeśli serduszko dziecka przy jego prawidłowym oddechu pracuje w rytmie od 100 do 140 uderzeń na minutę, dziecko otrzymuje dwa punkty w skali Apgar. Jeżeli liczba uderzeń serca jest poniżej 100 – tylko jeden punkt, a jeśli nie wyczuwa się tętna (wykonuje się wtedy masaż serca i sztuczne oddychanie), maluchowi nie przyznaje się punktów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz